8 zvyků neobvykle zajímavých lidí


10.06.2016 1618x přečteno 0 komentářů

Všichni máme rádi zajímavé lidi. Vyprávějí neuvěřitelné příhody a vedou neobvyklé životy. Ale co je pro ostatní dělá tak oblíbeními? Jsou především hodně zvídaví. Zajímavá osobnost je neustále nadšená z objevování světa a tato její energie září kolem ní.

Někteří lidé jsou sice přirozeně zajímaví, ale jsou i způsoby, jak se to částečně naučit. Jedná se totiž pouze o několik návyků, které mají zajímaví lidé společných. Připravil jsem si tedy pro vás 8 typů, jak na to. 

Být zajímavý se nám totiž může hodit v osobním i profesním životě. Ať už jde o posílení vlastní sítě přátel, vedení firmy nebo vztahy s klienty.

jsou vášniví

Elon Musk je dobrý příkladem. Nejenže staví super elektrické káry, ale chce dostat soukromou cestou člověka do vesmíru a je na dobré cestě. Díky své vášni, snad až posledlosti si pro oba sny získal obrovské množství lidí, kolegů i investorů. Buduje tak své životní dílo. Zajímaví lidé totiž většinou nemají pouze zájmy, ale mají vášně, které jsou schopni následovat a naprosto se jim odevzdat.

zkouší nové věci

Zajímaví lide dělají to, co je zajímá. Vědí, co chtějí a jsou dostatečně odvážní, aby se nebáli udělat ten krok kupředu a dostat se tam. To často znamená zkoušení nových věcí – věcí, ve kterých jsou ze začátku hrozní. Už jen samotný akt zkoušení nových věcí může být ale přínosný pro vaši náladu, a štastní lidé jsou mnohem přítažlivější a příjemnější než negativci. Však se někdy podívejte na malé děti, nenaučí so chodit ze dne na den, ale zkoušejí to, mockrát. Moje soukromá doměnka je, že zkoušet nové věci nás odnaučují ve škole, ale o tom jindy. Vzpomeňte si proto na zkoušení nových věcí a zase to zkuste. :-)

neskrývají své výstřednosti

Zajímaví lidé dávají většinou přednost věcem, které jdou mimo normy. Jsou otevření a nemají rozpaky z toho, kdo jsou. Což je něco, co je sympatické na každém. Miliardář Warren Buffett například stále žije ve skromném domě, který kdysi koupil za 31 500 dolarů. Může to vypadat ulítle nebo podivně, že někdo tak bohatý žije tak skromně. Buffett to ale vnímá tak, že neobětuje život, který mu vyhovuje, za něco, co se od něj očekává.

nepodléhají módním vlnám 

Není nic nudnější, než dělat to, co všichni ostatní. Vzpomínáte na jeden z českých filmů a větu ".... hrajete tenis? My tu všichni hrajeme tenis. " a o rok (a díl filmu) později znovu " ... chodíte na hon? My tu všichni chodíme na hon." :-)  Zajímaví lidé tvoří vlastní trendy, jdou svojí cestou. Není nic špatného, když děláte, co všichni ostatní; ale zajímaví lidé jsou většinou inovátoři, kteří na úkor vlastní pohodlnosti objevují nové a vzrušující nápady.

ego u nich nehraje velkou roli

Egomaniaci téměř pro nikoho zajímaví nejsou. Stále jen pózují a strachují se o to, jak vypadají. Což je pro ně vyčerpávající a neupřímné. 
Vezměte si třeba takového Jaroslava Duška, a nebo ještě lépe z byznysové roviny třeba Radvana Bahbouha. Poprvé když jsem jej potkal, poznal jsem že silné seběvědomí a obrovská pokora mohou být přítomny v jednom člověku. Naslouchejte proto svým hodnotám, cílům, ambicím a nebojte se o to, jak vás vidí ostatní.

stále se učí

Pro zajímavé lidi většinou představuje svět nekonečné možnosti. Jejich žízeň po tom, co neznají, je neustále nutí, se něco nového učit. 
Navzdory své inteligenci a úspěchům si Albert Einstein zachoval smysl pro zvídavost po celý svůj život a měl neustále potřebu, pokládat si otázky o světě. Stejně tak i můj kolega, Michal Toman, jeho kolegové i odborná veřejnost jej považují za skvělého člověka i recruitera, přesto neusíná na vavřínech, jezdí po konferencích, poslouchá podcasty, čte knihy, časopisy, hledá inspiraci neustále. A proto Alberta i Michala považuju za zvídavé, zajímavé lidi.  

dělí se o své objevy

Jediná věc, kterou si zajímaví lidé užívají stejně jako objevování nových věcí, je jejich sdílení s ostatními. Je mnoho lidí, kteří nezavřou pusu o tom, jak si užili cestování, ale to není to samé. Zajímaví lidé ve vás svým povídáním rozdmíchají jiskru a smysl pro dobrodružství. Nesdílejí s lidmi vše zajímavé, co prožili, ale jen to, co si i ostatní mohou užít. Mám golfového kamaráda, Honzu, stejně jako já hledá cestu k dokonalé golfové hře, každou drobnost, radu, tip, který zažije, slyší, načte, prostě objeví a vyzkouší, rád nabídne a podělí se o ně. :-)  

nestrachují se o názor ostatních

Nic není tak nezajímavé, jako člověk, který skrývá své skutečné já, protože se bojí, co by si o něm mysleli ostatní. Zajímaví lidé jsou sami sebou za každých podmínek, v každé situaci a s kýmkoliv jsou. Zajímaví lidé jsou autentičtí. 

Jiný můj kolega, Pavel Lipovský, už 8 let co se známe nevlastní byznys kufřík, koženou tašku, nic takového, i k obleku na schůzku s bankovním klientem si v klidu vezme svůj ošoupaný Deuter batoh se kterým slezl už mnoho hor.  Pro ostatní to občas může působit podivně, ale věřte mi, tak zajímavého člověka jako je on chcete poznat. :-)   

... a teď vše spojte dokupy 

Nevypadá to snadně, skloubit všechny tyto návyky do vašeho života najednou – ale to je právě to, co dělá lidi, kteří je mají, tolik zajímavé – jdou proti proudu a to je nepopiratelně zajímavé.

A mám radost, že kolem sebe mám spoustu takových zajimavých lidí,... co vy? 

Pavel

P.S. A pro rýpaly,...  :-) Všichni jsme samozřejmě v jádru zajímaví, každý něčím jiným, ale měli bychom si hlavně zachovat chuť stále objevovat svět a zůstat věrni sami sobě.

P.P.S. volně inspirováno článkem Travis Bradberry uveřejněném v Huffington Post

Pavel Plachý je spoluzakladatel a katalyzátor dějů ve flow-r, první personální společnosti konceptu 2.0. Neúnavný propagátor svobody a zodpovědnosti v pracovním prostředí i všedním životě. Technooptimista věřící v budoucnost lidstva. Můžete ho sledovat na TwitteruLinkedin či Facebooku.