Adam Červenka

direct search & non executive search

Je pro mne důležité pracovat s kandiáty i zákazníky, kde cítím pozitivní energii, odvahu činit i obtížná rozhodnutí a chuť vlévat elán a energii do ostatních.

mé projekty

Tady vsude si adam doplni ------ Od roku 2008 nacházím kandidáty na TOP manažerské a strategické pozice pro střední a velké společnosti. Mými partnery jsou české i mezinárodní firmy v regionu střední Evropy.

Mezi mé zákazníky patří výrobní i automotive společnosti, R&D sektor, banky, FMCG i TELCO společnosti. 

předchozí
zkušenosti

business intelligence & controlling

Svoji kariéru jsem začínal jako Projektový manažer / KAM v oblasti podnikových financí, controllingu a business intelligence. Byla to neskutečná zkušenost, pomáhat velkým firmám a jejich managementu objevovat užitečná data uvnitř firmy a na jejich základě vytvářet analýzy a přediktivní modely použité pro středně a dlouhodobé rozhodování. 

TOP management & mezinárodní působení

Další moje neméně cenná zkušenost byla z mezinárodního korporátního prostředí, kde jsem začínal jako manažer jedné pobočky, následně dostal svěřeno několik dalších poboček v ČR, poté se přidaly další kanceláře na Slovensku a zapojen jsem byl i do rozjezdu nového byznysu ve Skotsku s kancelářemi v Glasgow a Edinburghu.

inspirace do dnešní práce

V době kdy jsem odcházel z výše uvené firmy, jsem měl na starosti byznys o více než 700 pracovnících ve třech zemích. Z této manažerské zkušenosti v mezinárodním prostředí stále čerpám při setkáních s kandidáty, zákazníky i při některých poradenských projektech. 

úspěšnost projektů

aktuální úspěšnost 98 %

Od roku 2008 se úspěšnost mých projektů pohybuje nad 90 %. Od roku 2018 do současnosti jsem úspěšně obsadil dokonce 98%. 

nedávno obsazené projekty

pozice / projekt

region

obor

time to fill

CFO CEE region strojírenství 6 týdnů
CEO CZ  automotive  8 týdnů
HR manažer CEE region strojírenství 7 týdnů
marketing director CEE region FMCG 7 týdnů
R&D director CZ telco 8 týdnů
CEO CEE region sales 7 týdnů
CFO CZ automotive 6 týdnů
CTO CEE region strojírenství 6 týdnů

něco o mě

Baví mě různorodost, propojení znalostí a zkušeností z různých oborů a zájmů. Mám rád meditaci a soustředění na golfu, krásu moře pod i nad hladinou, vítr v plachtách, krásy světa tuzemské i cizokrajné, zajímavé jídlo a dobré víno,... a moc rád poznávám zajímavé lidi.

recommendations

I have been cooperating with recruiters flow-r executive search for many years and I thank them for a lot of excellent colleagues and interesting meetings. One of the things I appreciate is their effort to understand not only the position they are looking for, but also the profile of the candidate they are looking for from the perspective of the team they will join. After years of cooperation, it is easier, they know my expectations. I always get candidates to choose from who meet not only professional but also human requirements. Recently, they have also been looking for colleagues abroad for our branches and again successfully.
Karin Hrunková CFO ASSA Abloy East Europe https://www.linkedin.com/in/karin-hrunkov%C3%A1-7b583513/
We worked with flow-r executive search on many projects and we were always very satisfied with the speed, systematic work, quality of the selection process and recommended candidates. Pavel and Zuzka are professionals with excellent knowledge of the market and the psychology of candidates, so their services and advice have great added value in the entire cooperation. I also appreciate their extraordinary flexibility and personal approach.
Jan Soóky HR Manager CZ, SK, HU IMPERIAL BRANDS https://www.linkedin.com/in/jansooky/
We have had experience with flow-r executive search for some time now. We primarily cooperate with Pavel Plachý. As a group of several companies, we need a service that the supplier is able to supply for various entities and their needs. Flow-r is doing well. Cooperation with them is always on a very professional level, I really appreciate their pro-active approach and openness. Paul maintains regular contact with us and knows what is happening with us. This makes starting each new order easy. Thanks for all.
Zuzana Formánková Executive Manager - Recruitment, skupina ČSOB https://www.linkedin.com/in/zuzana-form%C3%A1nkov%C3%A1-89ab619/
Pavel Plachý from flow-r executive search revived my original ideas and expectations of what a headhunter should look like and work with. Obviously I needed time and a little luck to finally meet Pavel to see what pure work "with people" looks like. Really formulate your strengths and weaknesses correctly, but most importantly see the added value in what you enjoy and fulfill. Personally, however, I was thrilled to see and be able to realize the needs of the company several months and years in advance, and accordingly he was able to identify a suitable candidate and skills that will be needed much later. It is unbelievable that even today, someone is able to put all this into a good personal story, regardless of the field in which you operate and whose main center is you - whether as a candidate or you as a client.
Oldřich Myslivec CFO Qminers https://www.linkedin.com/in/oldrichmyslivec/
In the flow-r executive search, we found a reliable and long-term partner not only for the Czech market.
Tomáš Dvořák Sales Director JD Ddvorak / TESTSYSTEME https://www.linkedin.com/in/adela-wiesnerova-48a8b658/
I would describe my experience with flow-r executive search as a professional approach, fast and constructive negotiations and, of course, successful projects. I see flow-r as a long-term partner and I will be happy to cooperate in the future.
Adela Wiesnerova HR manager KION group https://www.linkedin.com/in/tom%C3%A1%C5%A1-dvo%C5%99%C3%A1k-325807130/

my blog

Co zvážit při výběru headhuntera

Co zvážit při výběru headhuntera