Zuzana Paulová

executive search & direct search

I can find the best employees in the right places and I know when it is necessary to improve the processes and functioning of the company instead of recruiting. Because I am extremely organized and consistent with I succeed in demanding projects where others fail.

In my personal and working life, I went through a number of stressful situations, I have experienced success and falls, and so I know what it means not to give up.

projects

Since 2011, I have found candidates for strategic and managerial positions across Central Europe. Since 2020 I have been a partner at flow-r Executive Search.

My customers and candidates are mainly in segments of IT, banking and financial companies, logistics and transport companies and e-commerce. Much of my projects are also in production and engineering.

previous experience

executive search & direct search

I have been working in recruitment since 2008. I tried an internal role, but I have experienced most of my career on the side of the supplier, allowing me to penetrate various fields and areas. My domain is difficult to occupy and multi -disciplines and managerial roles.

TOP management

Thanks to the personal experience of top management, I can provide a comprehensive view of the issues occupied and help to define the candidate's profile together to find a person who will be successful in a given role and help to fulfill the financial results of your company.

inspiration for today's work

Since we studied Andragogy and personnel management at the FFUK, the topic of motivation has been a topic that accompanied me. The great added value of my approach is precise work with the motivation of the candidate and its analysis.

For success in the position you need to occupy, it is important not only to find a candidate meeting the requirements that the work needs, but above all its internal motivation to focus its efforts on this position, in your society.

As a result, I can detect the potential that has a position in the market, and recommend suitable applicants.

projects success rate

current succes rate is 97 %

Since 2015, the success of my projects has been above 90 %. Since 2020 to the present I have successfully occupied even 97% of projects.

recently completed projects

project

region

type of business

time to fill

marketing director CEE region FMCG 8 weeks
CFO CEE region automotive  8 weeks
CTO  CZ engineering 6 weeks
e-commerce specialist CEE region FMCG 7 weeks
digital marketing director CZ FMCG 7 weeks

more about me

I have found that people usually understand each other if they share the same values. We will be together on one wave if you are close to you:

cooperation

I do not like the word help, because behind the desire to help is often the desire for power. Therefore, I prefer to work than helping, and when I know I can benefit someone - whether by handing contact or information, or in any other way, I would like to do it.

humility

I have learned that every person can benefit me. I respect the others for what they have done, they have behind them, for the way they came. I want every meeting for me to be enriching and so I approach it.

courage

I do things that I believe are right and make sense. Not because it is expected from me or it should be done.

helpfulness

I want, for you our cooperation was a pleasant experience at all times.

reliability

It is crucial for me to trust people around me and pay the same coin. I fulfill my obligations and my word is relied on. That's the foundation for me.

recommendations

Zuzana je příkladný profesionál s velkým rozhledem, vysokým pracovním nasazením a prozákaznickou orientací. Kandidáti, které doporučuje na vybrané pozice, splňují vysoké nároky a jsou zpravidla pečlivě cíleni na specifikované požadavky. Spolupráce s ní je zárukou toho, že pro nalezení vhodného kandidáty bude vždy učiněno maximum.
Petr Havelka HR director ZDAS a.s. https://www.linkedin.com/in/petr-havelka-00a64053/
Se Zuzkou jsem spolupracoval při náboru nového obchodního ředitele. Velmi se cením její pomoci. Je to profesionál, který má přehled nejen v HR a náboru se věnuje s plným nasazením. Navíc je vždy milá a lidská a dokáže se vcítit do situace klienta.
Jaroslav Bellada CEO LP ENERGY https://www.linkedin.com/in/jaroslav-bellada/
Zuzana je velmi pracovitá a flexibilní. Její silnou stránkou je zodpovědnost, orientace na klienty a týmový duch. Ve skupině vždy vynikala svou pohotovostí, realistickým přístupem k řešení problémů a dokázala výborně motivovat kolegy.
Kateřina Nálevková
Zuzana is hardworking, communicative and very professional. She is focused on details. She has a great communication skills an she is performance-oriented.
Marie Málková HR BP Asecco Central Europe https://www.linkedin.com/in/marie-m%C3%A1lkov%C3%A1-currently-on-maternity-leave-262ba659/
Zuzka je výjimečná svým přístupem v hledání kandidátů. Pracuje vždy maximálně profesionální, zároveň je vždy vstřícná a otevřená novým podnětům, velmi flexibilní. Umí výborně balancovat požadavky kandidáta a potřeby společnosti. Pamatuje na všechny detaily a dotahuje věci do konce. Velmi Zuzce děkuji za její práci a přístup.
Petra Kružberská Senior HR BP SAB Finance https://www.linkedin.com/in/petra-kruzberska-4866937/
Zuzana přistupuje ke své práci v oblasti konzultací velmi profesionálně, je odborníkem na svém místě. Vždy připravená poradit.
Alexandr Krejčí executive director LUMEN ENERGY https://www.linkedin.com/in/alexander-krej%C4%8D%C3%AD-531b6461/
Za dva roky spolupráce se Zuzkou jsem v ní našla odborného a spolehlivého HR partnera na straně personální agentury, která se s námi pravidelně pouští do nelehkého hledání talentů. Cením si její empatie, otevřenosti, nadšení a nejvíce pak její korektnosti a spolehlivosti v tom, že co se řekne, to platí.
Jana Naidrová HR manager https://www.linkedin.com/in/jananaidrova/
Spolupráce se Zuzanou byla pro naší firmu jednou z prvních zkušeností s HR agenturou. S nevelkým odstupem času můžu říct, že tou nejlepší kterou jsme si mohli představit. Na Zuzce oceňuji nejvíce její nasazení, péči a naprosto nepodmínečnou pro-zákaznickou orientaci. Zároveň vstřícnou a pečlivou komunikaci a v neposlední řadě naprosto profesionální přístup při výběru a hodnocení kandidátů. Pokud budeme v budoucnosti hledat kandidáty na pracovní pozice s těmi nejvyššími nároky, obrátíme se opět na Zuzku.
Jan Rajdl ALZA.CZ https://www.linkedin.com/in/janrajdl/
Na základě mých dosavadních zkušeností mohu zodpovědně říct, že Zuzana Paulová je pro mě prototypem profesionální konzultantky. Jedna z hlavních věcí, kde, výrazně převyšuje průměr, je její schopnost efektivní a přesto milé komunikace. Zuzana je schopná velmi rychle pochopit situaci klienta a následně přijít s vlastním, v mnoha případech i vhodnějším řešením. Těším se na další spolupráci a děkuji!
Lenka Buttová MAFRA https://www.linkedin.com/in/lenka-buttova-fickerova-77895945/
V minulém týdnu jsme ve firmě prošli školením na LinkedIn, které Zuzana vedla. Bylo fajn se dozvědět nové věci ohledně podrobného nastavení profilu - to mě osobně pomohlo. Jinak bylo setkání v příjemném duchu.
Miroslava Hrubá HR manager Mlékárna Kunín https://www.linkedin.com/in/miroslava-hrub%C3%A1/

my blog

5 Signálů, že je třeba vyměnit manažera

5 Signálů, že je třeba vyměnit manažera

Chcete do týmu introverta, nebo extraverta?

Chcete do týmu introverta, nebo extraverta?

Kolik vás stojí nový zaměstnanec?

Kolik vás stojí nový zaměstnanec?