Máte ve firmě motivační systém? Opravdu? Nebo jen stimulační?
Představte si na chvíli extrémní případ,... sedíte s někým v kavárně nebo restauraci plné lidí a dotyčný vás vyzve, ať se svléknete do naha a začnete v rytmu hudby tančit na stole,... uděláte to? Domnívám se, že většina populace odmítne.
Proč?
Protože pro většinu z nás je to představa nepříjemná, nevhodná, trapná,... dosaďte si sami.
Ale co se stane, když zmizí kontrola?
Domnívám se, že slezete ze stolu a obléknete se,... tj. vzbouříte se proti něčemu, co je pro vás nepříjemné, nevhodné, nepřirozené.
A přitom jistě existuje v populaci nějako procento lidí, kteří to mají v hlavě srovnané jinak než většina ostatních a pro ně by tanec na stole byl radostí, potěšením a museli byste (s trochou nadsázky) takovému člověku naopak zaplatit za to, ať sleze a vezme si kalhoty.
Proč tenhle příklad uvádím?
Protože velmi podobně uvažuje většina dnešních firem,… nabízejí práci, kterou je podle nich třeba udělat, ale nehledají takové, kteří by práci dělali rádi i zadarmo. Celé to podle mě vychází z nepochopení a záměny dvou slov. Vezměte si, v kolika firmách existuje nějaký "motivační systém", tedy soubor nabídek, bonusů, výhod, ale i trestů či výstrah, které mají přimět člověka pracovat v nastavených kolejích.
To co ve většině firem nazývají motivačním systémem je pouhá STIMULACE - tedy vnější podněty, které krátkodobě působí na změnu chování pracovníka. Ale ze své podstaty takové stimuly nemohou fungovat věčně a už vůbec efektivně. Nakolik u vás stravenky, příspěvek na angličtinu, prémie od šéfa, valorizace mezd a spousta dalších podobných stimulů opravdu ovlivňují chuť zůstat nebo odejít z firmy?
Motivace je přitom ze své definice záležitost vycházející zevnitř člověka, z jeho ztotožnění s cílem, firmou, kolektivem, smyslem práce jako takové. Ve firemním prostředí může vnitřní motivaci podporovat mnohé, skvělý kolektiv, opravdová a silná vize firmy, chuť dosáhnout něčeho nového či neobvyklého, inspirující osobnosti a mnoho dalšího.
Tak jak to máte u Vás? Motivační systém nebo stimulační systém? :-)
Pavel
P.S. jedna z cest, které pomáhají podpořit chování firmy i kolegů ve firemním prostředí na jiných principech je myšlenka Svobody a Zodpovědnosti v práci či Demokratické firmy. Ale o tom třeba příště.
Pavel Plachý je spoluzakladatel a katalyzátor dějů ve flow-r, první recruiterské společnosti konceptu 2.0. Neúnavný propagátor svobody a zodpovědnosti v pracovním prostředí i všedním životě. Technooptimista věřící v budoucnost lidstva. Můžete ho sledovat na Twitteru, Linkedin či Facebooku.